
Texas Instruments
Product No:
CD74AC623E
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.052
2.052
10
1.84015
18.4015
25
1.7366
43.415
100
1.479435
147.9435
250
1.389128
347.282
500
1.215487
607.7435
1000
1.007114
1007.114
2500
0.93766
2344.15
5000
0.902937
4514.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AC623 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |