
Texas Instruments
Product No:
CD74ACT02E
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.178
1.178
10
1.0526
10.526
25
0.99864
24.966
100
0.820325
82.0325
250
0.76684
191.71
500
0.677673
338.8365
1000
0.535002
535.002
2500
0.499339
1248.3475
5000
0.474373
2371.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ACT02 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 12.2ns @ 5V, 50pF |