
Texas Instruments
Product No:
CD74ACT14E
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.93005
9.3005
25
0.88236
22.059
100
0.72485
72.485
250
0.677616
169.404
500
0.598823
299.4115
1000
0.472758
472.758
2500
0.441237
1103.0925
5000
0.419178
2095.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74ACT14 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V ~ 1.3V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 1.4V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 14.5ns @ 5V, 50pF |