
Texas Instruments
Product No:
CD74FCT245M96
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.25V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.686
3.686
10
3.31075
33.1075
25
3.13006
78.2515
100
2.71263
271.263
250
2.57355
643.3875
500
2.309241
1154.6205
1000
1.947548
1947.548
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74FCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74FCT245 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 15mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |