
Texas Instruments
Product No:
CD74HC00M96
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.36955
3.6955
25
0.3382
8.455
100
0.251655
25.1655
250
0.228076
57.019
500
0.188746
94.373
1000
0.14156
141.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74HC00 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 15ns @ 6V, 50pF |