
Texas Instruments
Product No:
CD74HC02E
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.89775
8.9775
25
0.85196
21.299
100
0.699865
69.9865
250
0.654246
163.5615
500
0.57817
289.085
1000
0.456456
456.456
2500
0.426028
1065.07
5000
0.404728
2023.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74HC02 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 15ns @ 6V, 50pF |