
Texas Instruments
Product No:
CD74HC11M96
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 3CH 3-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.45315
4.5315
25
0.42332
10.583
100
0.338675
33.8675
250
0.31445
78.6125
500
0.266076
133.038
1000
0.205599
205.599
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74HC11 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 17ns @ 6V, 50pF |