
Texas Instruments
Product No:
CD74HC132M96
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.3496
3.496
25
0.3268
8.17
100
0.261345
26.1345
250
0.242706
60.6765
500
0.205371
102.6855
1000
0.158688
158.688
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74HC132 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.2V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 21ns @ 6V, 50pF |