
Texas Instruments
Product No:
CD74HC20E
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.54815
5.4815
25
0.51452
12.863
100
0.4199
41.99
250
0.39007
97.5175
500
0.331968
165.984
1000
0.265572
265.572
2500
0.240673
601.6825
5000
0.224076
1120.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 4 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74HC20 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 17ns @ 6V, 50pF |