
Texas Instruments
Product No:
CD74HCT30M
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.912
0.912
10
0.8132
8.132
25
0.77178
19.2945
100
0.63403
63.403
250
0.592648
148.162
500
0.523735
261.8675
1000
0.413478
413.478
2500
0.385909
964.7725
5000
0.366614
1833.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HCT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 8 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74HCT30 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 28ns @ 4.5V, 50pF |