
Texas Instruments
Product No:
CD74HCT367M
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.1381
11.381
25
1.07996
26.999
100
0.88711
88.711
250
0.829236
207.309
500
0.73283
366.415
1000
0.57855
578.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HCT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74HCT367 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |