CDLL0.2A20/TR
Microchip Technology
Product No:
CDLL0.2A20/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-213AA
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 200MA DO213AA
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AA
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F 50pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package DO-213AA
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 20 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 200 mA