
Curtis Industries
Product No:
CDM-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.546"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.64
10.64
10
9.1105
91.105
25
8.69478
217.3695
50
7.81584
390.792
100
7.399645
739.9645
250
6.705936
1676.484
500
6.243476
3121.738
1000
5.896612
5896.612
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.546" (13.86mm) |
| Series | CDM |
| Package | Bulk |
| Features | Flange, Marking Strip |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | CDM |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 130°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |