
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV16FF271JO3F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP MICA 270PF 5% 1KV RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.002
3.002
10
2.4225
24.225
50
2.08335
104.1675
100
1.88955
188.955
500
1.40505
702.525
1000
1.30815
1308.15
2500
1.2597
3149.25
5000
1.235475
6177.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | CDV16 |
| Package | Bulk |
| Features | RF, High Q, Low Loss |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 270 pF |
| Lead Spacing | 0.232" (5.90mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 1 kV |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm) |
| Dielectric Material | Mica |
| Height - Seated (Max) | 0.469" (11.90mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |