
CUI Devices
Product No:
CFM-2507CF-0100-240-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC AXIAL FAN, 25 MM SQUARE, 7 MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7545
6.7545
10
6.52365
65.2365
25
6.33498
158.3745
50
5.95783
297.8915
100
5.35458
535.458
250
5.279188
1319.797
500
4.939791
2469.8955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 10000 RPM |
| Noise | 24.1dB(A) |
| Width | 7.00mm |
| Series | CFM-25CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 2.2 CFM (0.061m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 1.2 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.130 in H2O (32.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 25mm L x 25mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.240A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |