
CUI Devices
Product No:
CFM-2507CF-0140-313
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC AXIAL FAN, 25 MM SQUARE, 7 MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6785
6.6785
10
6.45715
64.5715
25
6.27038
156.7595
50
5.89722
294.861
100
5.30005
530.005
250
5.225456
1306.364
500
4.889517
2444.7585
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 14000 RPM |
| Noise | 31.4dB(A) |
| Width | 7.00mm |
| Series | CFM-25CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 3.1 CFM (0.087m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 1.75 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.250 in H2O (62.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 25mm L x 25mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.350A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |