
CUI Devices
Product No:
CFM-2507CF-1140-313
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC AXIAL FAN, 25 MM SQUARE, 7 MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0325
6.0325
10
5.82635
58.2635
25
5.65782
141.4455
50
5.32114
266.057
100
4.7823
478.23
250
4.714964
1178.741
500
4.411876
2205.938
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 14000 RPM |
| Noise | 31.4dB(A) |
| Width | 7.00mm |
| Series | CFM-25CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 3.1 CFM (0.087m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 2.04 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.250 in H2O (62.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 25mm L x 25mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.170A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |