
CUI Devices
Product No:
CFM-3007CF-0110-320-22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC AXIAL FAN, 30 MM SQUARE, 7 MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0775
7.0775
10
6.7545
67.545
25
6.35208
158.802
50
6.11078
305.539
100
5.628465
562.8465
250
5.26661
1316.6525
500
5.186202
2593.101
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 11000 RPM |
| Noise | 32.0dB(A) |
| Width | 7.50mm |
| Series | CFM-30CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 3.6 CFM (0.101m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 1.2 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.210 in H2O (52.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 30mm L x 30mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.240A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |