
CUI Devices
Product No:
CFM-3010B-0100-316
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 30X10.5MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.429
7.429
10
7.0889
70.889
25
6.66672
166.668
50
6.41345
320.6725
100
5.907195
590.7195
250
5.527442
1381.8605
500
5.443063
2721.5315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 10000 RPM |
| Noise | 31.6dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-30B |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 3.2 CFM (0.090m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.2 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.130 in H2O (32.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 30mm L x 30mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-3010 |
| Current Rating (Amps) | 0.240A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |