
CUI Devices
Product No:
CFM-3010B-0130-373-22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 30X10.5MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.4005
7.4005
10
7.0604
70.604
25
6.64012
166.003
50
6.38799
319.3995
100
5.883635
588.3635
250
5.505402
1376.3505
500
5.421365
2710.6825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 13000 RPM |
| Noise | 37.3dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-30B |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 4.1 CFM (0.115m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.55 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.220 in H2O (54.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 30mm L x 30mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.510A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |