
CUI Devices
Product No:
CFM-3510BF-190-277-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 35X10.3MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.8705
9.8705
10
9.4183
94.183
25
8.85742
221.4355
50
8.52112
426.056
100
7.84833
784.833
250
7.343804
1835.951
500
7.231666
3615.833
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 9000 RPM |
| Noise | 27.7dB(A) |
| Width | 10.30mm |
| Series | CFM-35BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 5.9 CFM (0.165m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.32 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 35mm L x 35mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.110A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |