
CUI Devices
Product No:
CFM-3510CF-160-188
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 35X10.3MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.106
7.106
10
6.7868
67.868
25
6.38286
159.5715
50
6.14061
307.0305
100
5.655825
565.5825
250
5.292222
1323.0555
500
5.211434
2605.717
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 6000 RPM |
| Noise | 18.8dB(A) |
| Width | 10.30mm |
| Series | CFM-35CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 3.9 CFM (0.109m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 720 mW |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.080 in H2O (19.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 35mm L x 35mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.060A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |