
CUI Devices
Product No:
CFM-3510CF-170-222-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 35X10.3MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.752
7.752
10
7.3986
73.986
25
6.95856
173.964
50
6.69427
334.7135
100
6.165785
616.5785
250
5.769388
1442.347
500
5.681304
2840.652
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 7000 RPM |
| Noise | 22.3dB(A) |
| Width | 10.30mm |
| Series | CFM-35CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 4.6 CFM (0.129m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 960 mW |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.100 in H2O (24.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 35mm L x 35mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.080A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |