
CUI Devices
Product No:
CFM-3828BF-1120-468-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.4475
11.4475
10
10.9288
109.288
25
10.27862
256.9655
50
9.88817
494.4085
100
9.107555
910.7555
250
8.52207
2130.5175
500
8.391977
4195.9885
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 12000 RPM |
| Noise | 46.8dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-38BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 11.3 CFM (0.316m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 3.24 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.840 in H2O (209.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 38mm L x 38mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.270A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |