
CUI Devices
Product No:
CFM-3828BF-1150-517-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.9035
11.9035
10
11.362
113.62
25
10.6856
267.14
50
10.27976
513.988
100
9.46827
946.827
250
8.859586
2214.8965
500
8.724344
4362.172
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 15000 RPM |
| Noise | 51.7dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-38BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 14.1 CFM (0.395m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 4.08 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 1.310 in H2O (326.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 38mm L x 38mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.340A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |