
CUI Devices
Product No:
CFM-3828BF-1180-556
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.5685
12.5685
10
11.9928
119.928
25
11.27916
281.979
50
10.85071
542.5355
100
9.99419
999.419
250
9.351686
2337.9215
500
9.208901
4604.4505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 18000 RPM |
| Noise | 55.6dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-38BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 16.9 CFM (0.473m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 7.2 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 1.880 in H2O (468.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 38mm L x 38mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.600A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |