
CUI Devices
Product No:
CFM-3828BF-1210-590-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.5805
11.5805
10
11.058
110.58
25
10.39984
259.996
50
10.00483
500.2415
100
9.215
921.5
250
8.622656
2155.664
500
8.491005
4245.5025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 21000 RPM |
| Noise | 59.0dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-38BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 19.7 CFM (0.552m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 11.4 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 2.450 in H2O (610.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 38mm L x 38mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.920A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |