
CUI Devices
Product No:
CFM-3828BF-1235-614
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.6035
17.6035
10
16.0759
160.759
25
15.46524
386.631
50
14.44779
722.3895
100
13.328595
1332.8595
250
13.125124
3281.281
500
13.02336
6511.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 23500 RPM |
| Noise | 61.4dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-38BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 22.1 CFM (0.619m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 15.36 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 3.210 in H2O (800.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 38mm L x 38mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 1.28A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |