
CUI Devices
Product No:
CFM-4010-13-10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.6MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.7755
9.7755
10
9.33375
93.3375
25
8.77876
219.469
50
8.44531
422.2655
100
7.778505
777.8505
300
7.278454
2183.5362
500
7.167332
3583.666
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 8300 RPM |
| Noise | 37.0dB(A) |
| Width | 10.60mm |
| Series | CFM-40 |
| Weight | 0.032 lb (14.51 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 10.0 CFM (0.280m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.56 W |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.290 in H2O (72.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-4010 |
| Current Rating (Amps) | 0.100A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |