
CUI Devices
Product No:
CFM-4010B-150-195
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3175
6.3175
10
6.1085
61.085
25
5.93218
148.3045
50
5.57897
278.9485
100
5.014005
501.4005
250
4.943344
1235.836
500
4.62555
2312.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 19.5dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-40B |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 4.2 CFM (0.118m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 600 mW |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.070 in H2O (17.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.050A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |