
CUI Devices
Product No:
CFM-4010B-180-296-22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.4025
10.4025
10
9.9294
99.294
25
9.3385
233.4625
50
8.98396
449.198
100
8.27469
827.469
250
7.742766
1935.6915
500
7.624567
3812.2835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 29.6dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-40B |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 6.8 CFM (0.190m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.08 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |