
CUI Devices
Product No:
CFM-4010B-250-195
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.1435
11.1435
10
10.64095
106.4095
25
10.00806
250.2015
50
9.62787
481.3935
100
8.867775
886.7775
250
8.297718
2074.4295
500
8.171026
4085.513
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 19.5dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-40B |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 4.2 CFM (0.118m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.2 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.070 in H2O (17.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.050A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |