
CUI Devices
Product No:
CFM-4010B-265-251
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.7255
10.7255
10
10.23625
102.3625
25
9.62654
240.6635
50
9.26117
463.0585
100
8.529955
852.9955
250
7.981596
1995.399
500
7.859749
3929.8745
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 6500 RPM |
| Noise | 25.1dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-40B |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 5.5 CFM (0.154m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.44 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.110 in H2O (27.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.060A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |