
CUI Devices
Product No:
CFM-4010B-280-296-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.7135
11.7135
10
11.1777
111.777
25
10.51232
262.808
50
10.11313
505.6565
100
9.314655
931.4655
250
8.71587
2178.9675
500
8.582794
4291.397
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 29.6dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-40B |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 6.8 CFM (0.190m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.92 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.080A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |