
CUI Devices
Product No:
CFM-4010C-065-251-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8235
5.8235
10
5.62685
56.2685
25
5.4644
136.61
50
5.13931
256.9655
100
4.618805
461.8805
250
4.553768
1138.442
500
4.261035
2130.5175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 6500 RPM |
| Noise | 25.1dB(A) |
| Width | 10.50mm |
| Series | CFM-40C |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 5.5 CFM (0.154m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 850 mW |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.110 in H2O (27.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.170A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |