
CUI Devices
Product No:
CFM-4020BF-095-342-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.291
9.291
10
8.8654
88.654
25
8.3372
208.43
50
8.02066
401.033
100
7.387485
738.7485
250
6.91258
1728.145
500
6.807035
3403.5175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 9500 RPM |
| Noise | 34.2dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 11.9 CFM (0.333m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.25 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.410 in H2O (102.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.450A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |