
CUI Devices
Product No:
CFM-4020BF-2110-381
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.481
9.481
10
9.0497
90.497
25
8.51048
212.762
50
8.18748
409.374
100
7.5411
754.11
250
7.056296
1764.074
500
6.948585
3474.2925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 11000 RPM |
| Noise | 38.1dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 13.8 CFM (0.386m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.88 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.550 in H2O (137.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.120A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |