
CUI Devices
Product No:
CFM-4020BF-235-114
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.9895
7.9895
10
7.6247
76.247
25
7.17098
179.2745
50
6.89871
344.9355
100
6.354075
635.4075
250
5.945594
1486.3985
500
5.854831
2927.4155
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 3500 RPM |
| Noise | 11.4dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 4.4 CFM (0.123m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 960 mW |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.060 in H2O (14.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.040A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |