
CUI Devices
Product No:
CFM-4020BG-1140-462-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.3995
15.3995
10
14.70125
147.0125
25
13.82592
345.648
50
13.30095
665.0475
100
12.250915
1225.0915
250
11.463346
2865.8365
500
11.288318
5644.159
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 14000 RPM |
| Noise | 46.2dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40BG |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 17.5 CFM (0.490m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 6 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.890 in H2O (221.7 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.500A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |