
CUI Devices
Product No:
CFM-4020BG-1165-498
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.5305
12.5305
10
11.96525
119.6525
25
11.25294
281.3235
50
10.82563
541.2815
100
9.97101
997.101
250
9.330026
2332.5065
500
9.187564
4593.782
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 16500 RPM |
| Noise | 49.8dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40BG |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 19.4 CFM (0.543m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 7.08 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 1.080 in H2O (269.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.590A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |