
CUI Devices
Product No:
CFM-4020CF-295-342-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.821
6.821
10
6.59205
65.9205
25
6.40148
160.037
50
6.02053
301.0265
100
5.41082
541.082
250
5.33463
1333.6575
500
4.99168
2495.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 9500 RPM |
| Noise | 34.2dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 11.9 CFM (0.333m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 360 mW |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.410 in H2O (102.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.150A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |