
CUI Devices
Product No:
CFM-4020V-050-165
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0965
7.0965
10
6.77065
67.7065
25
6.36728
159.182
50
6.12541
306.2705
200
5.64186
1128.372
400
5.279178
2111.6712
600
5.198571
3119.1426
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 16.5dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40V |
| Weight | 0.064 lb (29.03 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 6.3 CFM (0.176m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 440 mW |
| Voltage Range | 3.5 ~ 6VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.110 in H2O (27.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-4020 |
| Current Rating (Amps) | 0.087A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |