
CUI Devices
Product No:
CFM-4020V-145-123
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5005
5.5005
10
5.31525
53.1525
25
5.16154
129.0385
50
4.85431
242.7155
200
4.362685
872.537
400
4.30122
1720.488
600
4.024704
2414.8224
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 4500 RPM |
| Noise | 12.3dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40V |
| Weight | 0.064 lb (29.03 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 5.5 CFM (0.154m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 460 mW |
| Voltage Range | 4.5 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.100 in H2O (24.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-4020 |
| Current Rating (Amps) | 0.038A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |