
CUI Devices
Product No:
CFM-4020V-180-275
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.555
6.555
10
6.33365
63.3365
25
6.1503
153.7575
50
5.78417
289.2085
200
5.198352
1039.6704
400
5.125155
2050.062
600
4.795676
2877.4056
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 27.5dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | CFM-40V |
| Weight | 0.064 lb (29.03 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 10.8 CFM (0.302m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 1.11 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.290 in H2O (72.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-4020 |
| Current Rating (Amps) | 0.092A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |