
CUI Devices
Product No:
CFM-4028BG-1200-568
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.0125
14.0125
10
13.37315
133.7315
25
12.57686
314.4215
50
12.0992
604.96
100
11.14407
1114.407
250
10.427656
2606.914
500
10.268474
5134.237
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 20000 RPM |
| Noise | 56.9dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-40BG |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 24.4 CFM (0.683m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 11.28 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 2.440 in H2O (607.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.940A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |