
CUI Devices
Product No:
CFM-4028BG-1230-598-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.5895
15.5895
10
14.87795
148.7795
25
13.99274
349.8185
50
13.46131
673.0655
100
12.39864
1239.864
250
11.60159
2900.3975
500
11.424472
5712.236
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 23000 RPM |
| Noise | 60.0dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-40BG |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 28.0 CFM (0.784m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 16.56 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 3.230 in H2O (804.6 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 1.38A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |