
CUI Devices
Product No:
CFM-4028BG-1250-617
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.898
17.898
10
16.3438
163.438
25
15.72288
393.072
50
14.68852
734.426
100
13.550705
1355.0705
250
13.343852
3335.963
500
13.240416
6620.208
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 25000 RPM |
| Noise | 61.7dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | CFM-40BG |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 30.5 CFM (0.854m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 21.12 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 3.820 in H2O (951.5 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 1.76A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |