
CUI Devices
Product No:
CFM-5010-13-22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X10.6MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.6615
9.6615
10
9.21975
92.1975
25
8.67122
216.7805
50
8.34195
417.0975
125
7.683448
960.431
250
7.189486
1797.3715
500
7.079704
3539.852
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 6100 RPM |
| Noise | 37.0dB(A) |
| Width | 10.60mm |
| Series | CFM-50 |
| Weight | 0.046 lb (20.87 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 16.1 CFM (0.451m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.68 W |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-5010 |
| Current Rating (Amps) | 0.110A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |