
CUI Devices
Product No:
CFM-5010V-155-310
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.016
5.016
10
4.8488
48.488
25
4.70896
117.724
50
4.42871
221.4355
100
3.980215
398.0215
308
3.924174
1208.645592
616
3.671902
2261.891632
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 5800 RPM |
| Noise | 30.7dB(A) |
| Width | 10.00mm |
| Series | CFM-50V |
| Weight | 0.046 lb (20.87 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 13.8 CFM (0.386m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 0.98 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.150 in H2O (37.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-5010 |
| Current Rating (Amps) | 0.081A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |