
CUI Devices
Product No:
CFM-5015BF-145-312
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X15.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.3885
8.3885
10
8.01135
80.1135
25
7.53464
188.366
50
7.2485
362.425
100
6.67622
667.622
250
6.24701
1561.7525
500
6.151649
3075.8245
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 4500 RPM |
| Noise | 31.3dB(A) |
| Width | 15.50mm |
| Series | CFM-50BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 11.7 CFM (0.328m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.08 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.110 in H2O (27.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |